Mrtvé moře je vlastně obrovské bezodtoké jezero. Leží na hranici Izraele a Jordánska, hluboko v údolí řeky Jordán. Je velice pozoruhodným přírodním úkazem. Leží 400 metrů pod úrovní mořské hladiny. Soli, jejichž nejbohatším přírodním zdrojem je, se v něm hromadily tisíce let. Své jméno si „zasloužilo“ právě díky tomu, že je extrémně slané a v jeho vodách tedy není moc živého. Jeho salinita je 33,7 %. Známé je i to, že díky tomu „nadnáší“ tak, že zde plavou i ti, kteří plavat neumí! Jeho klima prospívá lidem s kožními onemocněními a nemocemi dýchacích cest, především astmatikům a alergikům. Je oblíbenou turistickou destinací.

mrtvé moře.jpg
Z důvodu velkého obsahu solí a minerálů je voda z Mrtvého moře odpradávna známá svými léčivými vlastnostmi. Pomocí jeho bahna si prý vylepšovala krásu své pleti i královna Kleopatra. Sůl, bahno či přímo koupele v moři pomáhají při léčbě akné, ekzémů, lupenky, kloubních onemocnění i některých onemocnění gynekologických.
jasno nad vodou.jpg
Léčivá sůl
Sůl z Mrtvého moře obsahuje velké množství solí hořčíku (30 %), draslíku (asi 20 %), bromu, vápníku a dalších. Díky tomu je vhodná k regeneraci, obnově buněk. Stimuluje v nich metabolické funkce. Přináší uvolnění a výživu pro pleť, čistí ji a prokrvuje. Zmírňuje revmatické potíže, bolesti zad, kloubů a svalů, aktivuje oběhový systém, pomáhá při metabolických poruchách. Používá se pro tzv. jordánské koupele a je důležitou složkou mnoha výrobků kosmetického průmyslu.

Koupel
Dávkování je od 0,15 do 0,5 kg soli na 100 litrů vody. Stačí promíchat a pak už jen v koupeli relaxovat.

Roztok soli
Jedná se o silný roztok – na čtvrt litru vody se používají dvě polévkové lžíce soli. Po rozpuštění se potírají roztokem postižená místa, kde se nechá asi hodinu působit. Je vhodný k aplikaci na kůži postiženou akné, ekzémy nebo lupenkou.

Inhalace
Ve vhodné a dostatečně velké nádobě se přivede voda k varu, odstaví se a rozmíchají se v ní čtyři polévkové lžíce soli. Inhaluje se alespoň 15 minut nad nádobou s hlavou přikrytou ručníkem. Nádechy se provádí nosem a výdechy ústy. Inhalace pomáhají při rýmě, zánětech dutin a zánětech průdušek.

Published by pcer.cz